Přečtěte si náš

Blog

Zajímavé články i praktické rady týkající se těhotenství, zdraví i péče o nejmenší.
30. 05. 2019

Partner u porodu - ano či ne?

Velká část dnešních maminek se narodila ještě v době, kdy si tatínkové o přítomnosti na porodním sále mohli nechat jen zdát. Časy se ale mění, a tak je dnes situace úplně jiná. Pokud právě zvažujete, jestli by měl být u porodu i váš partner, jsou následující řádky právě pro vás.

V dnešní době porodnice běžně umožňují nastávající mamince doprovod minimálně jedné osoby. Malá část žen této možnosti nevyužije a rodí raději bez blízkého doprovodu. Drtivé většině maminek pak dělá na sále společnost budoucí tatínek (podle statistik až 90 %).

„Když jsme se s partnerem bavili o porodu, úplně přirozeně z toho vyplynulo, že tam Jirka bude se mnou, nemusela jsem ho nijak přemlouvat, shodli jsme se na tom oba,“ říká Klára, maminka půlroční Agátky. Podobně je to i u řady dalších párů. Nastávající maminky chtějí mít u porodu partnera hlavně jako psychickou oporu a nastávající tatínci zase chtějí hlavně „být při tom“.

Co když ale nejsou vaše nebo partnerovy pocity tak jasné?

Pokud si nejste jistá, jestli partnera u porodu chcete, nebo ne, dejte si čas na rozmyšlenou a hlavně se nenuťte do ničeho, co vám nesedí, jen kvůli tomu, že to tak dělají všichni. Příchod miminka na svět je velmi emotivní a hlavně intimní životní okamžik. A hlavní roli v něm kromě děťátka hrajete vy, proto si do toho nenechte mluvit a zařiďte se tak, abyste se hlavně cítila dobře.

„Celé těhotenství jsem si nebyla jistá, jestli chci, aby Tomáš u porodu byl, nebo ne. Porod vnímám spíš jako čistě ženskou záležitost, ale zase jsem nechtěla manžela připravit o to, aby viděl, jaké to bude, když se náš drobeček poprvé nadechne a rozkouká,“ vypráví osmadvacetiletá Martina, maminka tříměsíčního Honzíka. A pokračuje: „Nakonec jsme se domluvili na kompromisu, takže Tomáš mě přivezl do porodnice, doprovodil na sál a pak až do narození Honzíka čekal na chodbě.“

V případě, že se domluvíte na podobné variantě jako Martina s Tomášem, buďte připravení i na to, že ne vždy musí jít všechno podle plánu. „S přítelem jsme se dohodli, že se mnou sice ze začátku na porodním sále bude, ale jakmile začnu „tlačit“ a půjde do tuhého, že ze sálu odejde. Realita ale byla úplně jiná. Semlelo se to tak rychle, že Pavel nestihl odejít a byl tam až do konce,“ vzpomíná Verča, maminka roční Kristýnky, a dodává: „Nakonec jsem byla ráda, protože porod nepostupoval přesně tak, jak měl, tak jsem byla hodně vděčná, že mě Pavel podržel a podporoval, byla to velká pomoc.“

Jestli si přejete, aby byl partner s vámi, ale on to naopak odmítá, zkuste netlačit na pilu a v klidu si s ním o tom promluvte. Pomůže také společně navštívit předporodní kurz, kde partner získá víc informací a udělá si tak přesnější obrázek o tom, co vás v porodnici čeká. Účast na kurzu velmi doporučujeme i tatínkům, kteří k porodu půjdou, aby věděli, jak přesně mohou partnerce pomoci.

Maminka, kamarádka nebo dula

Pokud ani potom partner nebude s přítomností u porodu souhlasit, nepřemlouvejte ho. Někdo nesnese pohled na krev, jiný si zase může připadat bezmocný a neschopný, když nemůže (aspoň z jeho pohledu) partnerce v bolestech pomoci. Jestli nechcete být na sále sama, domluvte se na doprovodu s kamarádkou, maminkou nebo certifikovanou dulou, která vám díky svým zkušenostem a empatii může být ve finále daleko platnější než kolabující partner. Ten bude mít po porodu ještě dost a dost jiných příležitostí, jak se aktivně projevit nejen jako partner, ale také jako novopečený tatínek.

30. 11. 2021 Péče o nejmenší
Spánková koučka radí jak na ukládání miminka do postýlky
Číst více

Slovník pojmů

Baterie

Baterie dostanete spolu s Nanny v balíčku a obvykle je nemusíte měnit, protože vydrží opravdu dlouho. Kdyby však přístroj po čase signalizoval, že jsou vybité, kupte klasické alkalické tužkové baterie. Nabíjecí baterie nejsou do Nanny vhodné.

Více

Lékařka radí

Více

Kurzy první pomoci

Více
Zpět na blog