Přečtěte si náš

Blog

Zajímavé články i praktické rady týkající se těhotenství, zdraví i péče o nejmenší.
14. 06. 2019

Koupání

Miminka většinou milují teplou vodu. Připomíná jim totiž důvěrně známé prostředí, plodovou vodu z vašeho bříška. Miminko nemusíme koupat každý den, ale právě proto, že se většině kojenců v teplé vodě líbí a cítí se v ní dobře, stává se koupání oblíbeným každodenním rituálem.

Co budete ke koupání potřebovat

Připravte si dětskou vaničku nebo speciální koupací kyblík, teploměr do vody, osušku, dětské mýdlo, krém proti opruzeninám a podle potřeby dětský olej nebo mléko po koupeli, dětský hřebínek na vlásky.

Jak na to

Teplota v místnosti by měla být mezi 22 a 26 stupni Celsia. Ve vaničce by mělo být 10 až 15 cm vody. Lepší je nalít nejdřív studenou a pak postupně přidávat teplou vodu. Voda by měla mít teplotu těla, tj. kolem 37 stupňů. Teplotu zkontrolujte teploměrem. Před koupáním omyjte miminku genitálie a zadeček od nečistot. Opatrně ho položte do vaničky. Miminko koupejte krátce, zhruba od tří do sedmi minut. Není potřeba používat spoustu kosmetiky, úplně bude stačit neparfémované a šetrné dětské mýdlo, nebo jen voda. Nezapomeňte umýt všechny záhyby, podpaží a krk. Dětské vlásky se nemastí, proto je můžete miminku mýt jen jednou za týden a bez jakéhokoli šampónu.

Po koupání

Po koupeli miminku podsuňte jednu ruku pod zadeček, druhou pod hlavičku a opatrně ho přeneste na připravenou osušku. Ještě mokré miminko držte pevně, aby vám nevyklouzlo. Jemně miminko osušte a nezapomeňte na špatně přístupná místa (krk, podpaží). Pokud má miminko suchou pokožku, namažte ji kvalitním dětským krémem nebo olejem. „Děti se sklonem k ekzému koupeme jenom kratší dobu a ne každý den. Do vody můžeme přidat pár kapek dětského oleje, aby se pokožka příliš nevysušovala. Miminko utíráme tak, že jen přiložíme bavlněnou osušku a poťukáme prsty přes ni na jednotlivé části dětského těla, pokožku netřeme. Po koupeli vždy namažeme speciálním promašťovacím prostředkem určeným přímo na atopickou pokožku. Pokožka u atopiků by se měla promašťovat několikrát denně,“ upřesňuje dětská lékařka MUDr. Lucie Skálová.

Důležité

Miminko nenechávejte nikdy ani na moment při koupeli samotné, ani od něj neodbíhejte.

30. 11. 2021 Péče o nejmenší
Spánková koučka radí jak na ukládání miminka do postýlky
Číst více

Slovník pojmů

Kalibrace

Ve snímací podložce je senzor, který zachytí i ty nejjemnější pohyby miminka. Jeho životnost je dva roky, poté citlivost klesá. Proto je po uplynutí této doby nutné koupit k monitoru dechu novou podložku. Starou nejde nijak “kalibrovat” a její používání tím bezpečně prodloužit.

Více

Lékařka radí

Více

Kurzy první pomoci

Více
Zpět na blog